pn-pt 8:00-18:00, sob. 9:00-13:00 | 91 439 23 32 91 487 10 71

Wraz z końcem zimy, a początkiem wiosny, każdy niemal z nas marzy o wyjściu do ogrodu, o śniadaniach na altanie, o popołudniach pełnych słońca w ogrodowej przestrzeni. Zanim jednak te przyjemności nastąpią, niezwykle ważne są odpowiednie prace w ogrodzie, w tym doprowadzenie naszego trawnika do ładu. Aby tego dokonać, konieczne jest użycie kosiarki. No właśnie! W tym artykule zajmiemy się właśnie tą ogrodową maszyną. Jak przygotować kosiarkę na sezon? Co zrobić, gdy po zimie wyciągniemy ją z garażu?

***

Dbałość o kosiarkę

Kupując kosiarkę, rzeczą wiadomą jest fakt, że wydajemy na nią pieniądze, często nie małe, a więc jednocześnie chcemy, aby taki sprzęt służył jak najdłużej. Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, jeśli w odpowiedni sposób o taką maszyną dbamy. Wiadomo, iż taka kosiarka  (https://kosiarki.szczecin.pl/oferta/) wykorzystywana jest sezonowo, a więc używamy ją jakiś czas, a następnie zostaje ona zaparkowana na dłużej w garażowej przestrzeni. Kilkumiesięczny okres postoju nie jest wcale dla kosiarki czymś dobrym. Aby bowiem ta spełniała długo swoje zadania, po każdej takiej przerwie, konieczne jest przygotowanie kosiarki w taki sposób, by odpowiednio rozpocząć sezon.Sezon na koszenie

Średnio kosiarka w sezonie używana jest około 30 razy. W zależności od ogrodu, czas jej działania może być różny. Jeśli w sezonie jest sprawna, daje nam nie tylko piękny wygląd w ogrodzie, ale także pozwala nam spalać mniej paliwa czy też dostarczać do środowiska mniej substancji szkodliwych. Jeśli nie będziemy w odpowiedni sposób o taką kosiarkę dbać, być może w następnym sezonie przestanie ona działać, a wtedy będziemy musieli liczyć się z kolejnymi kosztami. Jak więc przygotować kosiarkę do sezonu?

Krok po kroku przygotowujemy ją do sezonu

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, to oczyszczenie kosiarki powierzchniowo z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń. Skoro stoi od kilku miesięcy, z pewnością zgromadziła się na niej spora warstwa kurzu. Należy więc dokładnie oczyścić maszynę, najlepiej za pomocą szczotki lub sprężonego powietrza. Co więcej, jeśli po sezonie zostały resztki trawy, również koniecznie należy ją z niej wyczyścić. Nie zaleca się korzystania z myjek ciśnieniowych, gdyż mogą one uszkodzić niektóre z elementów kosiarki.

Drugim krokiem jest wyczyszczenie elementu tnącego kosiarki. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie sprężarki lub jeśli nie mamy, szczotki. W niektórych modelach istnieje możliwość odłączenia zespołu tnącego i umycia go za pomocą węża ogrodowego. Bez względu na to, jak tego dokonamy, na pewno ta tnąca część jest niezwykle ważna i wpływa ona znacząco na trwałość całej kosiarki.

Trzecim krokiem jest dokładne sprawdzenie filtra powietrza i układu dolotowego (https://kosiarki.szczecin.pl/serwis/). Jeśli elementy te są sprawne, gwarantują one płynną pracę gaźnika, a do tego i łatwe uruchamianie maszyny i maksymalne wykorzystywanie mocy silnika. Jeśli jest sezon, koniecznie taki filtr należy czyścić średnio raz w tygodniu.

Czwartym krokiem jest kontrola świecy, jeśli mówimy o kosiarkach spalinowych. Wystarczy zdjąć osłonę i wykręcenie jej. Jeśli pojawiają się tam jakiekolwiek zanieczyszczenia, należy je usunąć, najlepiej za pomocą szczotki drucianej. Świece powinny raz w sezonie być wymieniane.

Piątym krokiem jest wymiana oleju. Koniecznie najpierw należy zużyć całe paliwo, a dopiero potem opróżnić zbiornik z oleju. Konieczne jest także regularne sprawdzanie jego poziomu. Jak często go wymieniać? Zaleca się średnio wymianę co 25 godzin pracy kosiarki, chyba że korzystamy z niej rzadziej, wtedy należy wymienić olej po sezonie.

Szóstym krokiem jest kontrola noży. Należy dokładnie oczyścić nóż z osadów i sprawdzić jego stopień zużycia. Czy nie ma on żadnych pęknięć, czy nie ma na nim osadów, czy krawędź tnąca jest w odpowiednim stanie.

Im lepiej dbamy o kosiarkę, tym dłużej spełnia ona swoje zadania

Jak każdy sprzęt, tak również i sama kosiarka wymaga regularnego o nią dbania. Jeśli czegoś nie czyścimy, nie pielęgnujemy i nie dbamy o to, psuje się i niszczy. W przypadku kosiarki, która jest maszyną sezonową, w sposób szczególny należy zadbać o to, aby była ona odpowiednio wprowadzona w sezon (https://kosiarki.szczecin.pl/wypozyczalnia/), a więc przygotowana do tego, by rozpocząć przez najbliższe miesiące swoją pracę i zapewniając właścicielom uzyskanie za każdym razem pięknego, doskonale skoszonego trawnika. Jeśli używamy kosiarkę tak, jak stoi zaraz po sezonie, bardzo szybko może okazać się, że nie nadaje się ona tak naprawdę już do niczego. Nie można używać kosiarki, jeśli wcześniej jej nie wyczyścimy i nie sprawdzimy podstawowych elementów, czy są sprawne i gotowe do pracy.

W zależności od kosiarki…

Oczywiście wiadomo, iż każda kosiarka jest inna, każda wymaga zupełnie innego podejścia. W zależności od jej rodzaju, na zupełnie inne elementy należy zwrócić uwagę. Jedno jest jednak pewne – wyczyszczenie kosiarki z kurzu i zaległej trawy, a także sprawdzenie kilku części w kosiarce to elementy nadrzędne, na jakich na pewno warto w pełni się skupić.