pn-pt 8:00-18:00, sob. 9:00-13:00 | 91 439 23 32 91 487 10 71

Kosiarka to maszyna sezonowa, a więc używamy ją przez jakiś czas, by następne kilka miesięcy spędziła ona gdzieś głęboko w warsztacie lub w garażu. Tak jak ważna jest konserwacja maszyny i przygotowanie jej do samego sezonu wiosną, tak również i niezwykle istotne jest to, aby zabezpieczyć ją odpowiednio po sezonie, kiedy to jesień i zimę nie będzie ona używana. W jaki więc sposób odpowiednio przechowywać kosiarkę? Czy trzeba ją jakoś zabezpieczyć? Na co zwrócić uwagę?

***

By zachować trwałość kosiarki…

Jeśli chcemy, aby nasza kosiarka nie była maszyną jednego sezonu, należy w odpowiedni sposób o nią dbać i się o nią troszczyć. Tak, jak ważne są wszelkie czynności wykonane po sezonie, by rozpocząć na nowo jej pracę, tak równie istotne jest to, by w odpowiedni sposób przechowywać ją jesienią i zimą. Wszelkie niemal maszyny ogrodowe wymagają odpowiedniego przechowywania, bo to jest właśnie jeden z elementów, które wpływają na trwałość takiego sprzętu. Jeśli nie są przestrzegane wskazówki, jakie z pewnością znajdziemy w instrukcji obsługi, wówczas z całą pewnością maszyna odmówi nam posłuszeństwa. Kosiarka podobnie jak samochód, motor czy rower wymaga odpowiedniego przechowywania, aby można było zachować doskonały wygląd, niezawodną pracę i trwałość na długie lata. Warto więc pamiętać o tym, by w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu takie sprzęty ogrodowe przechowywać.

Jak przechowywać kosiarkę?

Z całą pewnością odpowiednia pozycja kosiarki ma bardzo duże znaczenie, jeśli w grę wchodzi jej dalsza praca po sezonie. Jeśli chodzi o maszyny ogrodowe spalinowe, te należy przechowywać w pozycji roboczej. Jeśli chodzi o pozostałe, je możemy ułożyć w pozycji dowolnej tam, gdzie mamy w danej chwili miejsce. Jedni ustawiają maszyny więc na podłodze, inni wieszają je na ścianie, jeśli oczywiście chodzi o te maszyny z silnikiem 4 – suwowym. A gdzie przechowywać takie kosiarki? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, gdzie mamy odpowiednią ilość miejsca. Skoro mamy trawnik, z pewnością mieszkamy w domu lub mamy działkę. W takich przypadkach bez wątpienia mamy specjalne miejsce, gdzie taką kosiarkę można przechowywać. Najważniejszą zasadą jest to, by kosiarka w okresie jesieni i zimy znajdowała się w suchym i zamkniętym pomieszczeniu. To stanowi element nadrzędny, na jakim należy się skupić, aby po sezonie mogła ona na nowo działać tak, jak należy. Maszyny ogrodowe możemy więc przechowywać w specjalnym schowku lub komórce na ogrodzie, w której to znajdują się wszelkie niezbędne sprzęty i akcesoria do pielęgnacji ogrodu. Jeśli takiej przestrzeni nie mamy, możemy wstawić ją do garażu lub do piwnicy. Wystarczy, że uchronimy ją przed deszczem i wilgocią, a na pewno będzie ona odpowiednio chroniona i w kolejnym sezonie dalej będzie spełniała swoje zadania.

Co zrobić z maszyną z silnikiem spalinowym?Kosznenie trawy

Jeśli jesteśmy posiadaczami maszyny z silnikiem spalinowym, musimy w odpowiedni sposób zadbać o maszynę, zanim umieścimy ją w garażowej przestrzeni. Co więc należy zrobić? Koniecznie należy wypalić paliwo ze zbiornika i gaźnika. Jeśli zostawimy paliwo, początki nowego sezonu mogą być bardzo trudne, ze względu na osad, który tworzy się w wyniku długiego stania paliwo. Co jeszcze? Koniecznie należy oczyścić maszynę z resztek traw i z piasku. Warto dokładnie wyczyścić całe urządzenie, następnie wykonać smarowanie, jeśli jest taka konieczność wymienić świece, filtry powietrza  paliwa.

Kosiarki z akumulatorami

Jeśli posiadamy kosiarkę, która do pracy wykorzystuje akumulator, w takim przypadku należy przede wszystkim zadbać o to, aby nie dopuścić do rozładowania akumulatorów. Co więc zrobić? Stację dokującą należy przenieść do suchego i osłoniętego pomieszczenia. Stacje i ładowarkę należy umieścić w prądzie, a po naładowaniu, akumulator włożyć do maszyny ogrodowej.

Samodzielnie czy z pomocą firmy serwisowej?

Jednym z kluczowych dylematów przed jakimi stoi wielu właścicieli kosiarek jest to, czy taką maszynę przygotować do sezonu lub do pozostawienia w garażu po sezonie samemu, czy oddać ją w ręce specjalistów, którzy wszystko dokładnie sprawdzą, wymienią to, co trzeba i zadbają o to, by po sezonie maszyna mogła w pełni ruszyć do intensywnej pracy. Jeśli mamy kosiarkę zwykłą, prostą, możemy jak najbardziej takie prace wykonać samodzielnie. Jeśli jednak posiadamy kosiarkę drogą, z wyższej półki, wówczas na pewno zdecydowanie lepszą opcją będzie oddanie jej w ręce specjalistów, w autoryzowanej sieci serwisowej. W ten sposób mamy pewność, że jest ona dokładnie sprawdzona i że można odstawić ją na jesień i zimę, by już wczesną wiosną móc w pełni z niej korzystać i cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały okres jego użytkowania.

Kosiarka nie jest tanią maszyną i często musimy wydać na nią naprawdę sporo pieniędzy. Jeśli więc chcemy, by spełniała ona swoje zadania długi czas, koniecznie należy zadbać o to, aby była ona w odpowiednim miejscu przechowywana i aby została odpowiednio przygotowana do odpoczynku zimą, a następnie do intensywnej pracy wiosną.