pn-pt 8:00-18:00, sob. 9:00-13:00 | 91 439 23 32 91 487 10 71

Zakup kosiarki spalinowej jest nie lada wydatkiem. Chcąc na taką postawić, trzeba mieć świadomość, że zmniejszy ona znacząco nasz finansowy portfel. Nic więc dziwnego, iż chcemy, aby inwestycja w nią, okazała się być rozwiązaniem na długie lata. Dbałość o kosiarkę stanowi element nadrzędny. Oprócz dokładnego jej czyszczenia i zapewnienia jej miejsca, bardzo ważna jest wymiana oleju, jak również i filtra w kosiarce. Stanowi to absolutnie obowiązek każdego właściciela kosiarki. Kiedy więc wymienić olej i filtry? Co świadczy o tym, że taka wymiana zbliża się już dużymi krokami?

Przygotowanie kosiarki spalinowej do ,,zimowania”

Kiedy kończy się lato, powoli zbliża się jesienna, deszczowa pogoda, a zaraz zapuka do naszych drzwi zima, najważniejszym momentem w kwestii kosiarki jest odpowiednie jej przygotowanie na czas ,,odpoczynku”. Pierwszym, najbardziej istotnym elementem jest na pewno kwestia jej wyczyszczenia. Najlepiej więc wziąć i dokładnie wyczyścić wszystkie jej elementy, tak, aby uruchamiając ją wiosną, nie nabawić się niepotrzebnej, dużo trudniejszej pracy. Koniecznością, o jakiej na pewno należy pamiętać przy rozpoczęciu tego typu prac jest odłączenie przewodu od świecy zapłonowej. To stanowi rzecz najważniejszą i na niej należy w pełni się skupić. A co dalej?

Koszenie trawy

Wymiana oleju – niezwykle ważny element

Nowy olej należy wymienić jeszcze przed wiosną, tak, aby rozpocząć już sezon na świeżym, nowym oleju. Trzeba tutaj pamiętać o jednej, ważnej zasadzie- przed wymianą oleju należy wypalić resztki paliwa do zera. Co dalej? Następnym krokiem jest wylanie starego oleju. W większości klasycznych kosiarek olej spuszcza się poprzez wlew lub odessanie za pomocą specjalnej pompki. W przypadku silników Briggs& Stratton używa się korek spustowy w misce olejowej. Kiedy cały olej zostanie usunięty, można dokonać wlania nowego, wypełniając go maksymalnie do poziomu MAX. 

Jak często wymienia się olej w silniku?

Jeśli chodzi o nowe urządzenie, pierwsza wymiana ma miejsce po maksymalnie pięciu godzinach pracy urządzenia. Jeśli chodzi o kolejne wymiany, wówczas należy czynność tą powtarzać średnio co 25 – 50 godzin pracy danej kosiarki. Jeśli zaniechamy taką wymianę, z pewnością nasza kosiarka szybko straci swoją wydajność i możliwości, gdyż jej czas działania zostanie zdecydowanie zaniżony. 

Dobra jakość paliwa

Paliwo jest trwałe tylko na 30 dni, dlatego też należy o tym fakcie pamiętać. Jeśli zostawimy je po lecie i przeleży ono zimę, z pewnością nie będzie dobrym materiałem do wykorzystania do swojej pracy. Po upływie bowiem tego czasu będzie się rozwarstwiać, wydzielać różnego rodzaju osady, rozpuszczalniki, jak również i substancje kleiste. Koszenie trawy starym paliwem zmniejsza moc silnika, powoduje wydzielanie się czarnego domu i emisję szkodliwych spalin. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić i zdecydujemy się je wykorzystać, na pewno silnik w naszej kosiarce nie będzie tym faktem zadowolony. Jeśli przed zimą nie wypalimy całego paliwa, należy wlać świeże paliwo, jak również i stabilizator, który to pozwala zwiększyć trwałość paliwa od 24 – 36 miesięcy. 

Wymiana filtra powietrza

Wymiana filtra paliwa to kolejny, jakże ważny element, jeśli w grę wchodzi praca kosiarki i jej żywotność. W przypadku pracy nad tą czynnością, pierwszym elementem jest zwrócenie uwagi na to, z jakim filtrem mamy do czynienia – gąbkowym czy może papierowym. W przypadku pierwszego, można wyprać go ręcznie używając do tego detergentu, a następnie nasączyć kilkoma kroplami czystego oleju silnikowego. Jeśli z kolei chodzi o filtr papierowy, wystarczy delikatnie potrząsnąć, chyba że jest on tak zniszczony, że trzeba wymienić go na nowy. 

Trwałość kosiarki to dbałość o nią

Bez względu na to, o jakim sprzęcie mówimy, każdy potrzebuje zadbania o niego, zatroszczenia się o konserwację, o wymianę niezbędnych części. Im bardziej o dany sprzęt się troszczymy, tym ten będzie wykazywał się dłuższą żywotnością. W przypadku kosiarki spalinowej, kwestia zadbania o ogrodową maszynę odgrywa niezwykle ważną rolę i na pewno należy na niej w sposób szczególny się skupić.Czyszczenie po sezonie, zużycie paliwa, wymiana oleju, a następnie filtrów, wlanie nowego paliwa. To tak naprawdę wszystko. Jeśli jedna z części ulegnie awarii, należy od razu wymienić ją lub naprawić, aby nie wpływała ona znacząco na całość urządzenia, a tak niestety bardzo często się dzieje. 

Sklep z kosiarkami

Rynek ma nam do zaoferowania ogrom różnego rodzaju kosiarek, w tym właśnie spalinowych. Są one trwałe, solidne, mocne, a do tego praktyczne w codziennym swoim użytkowaniu. Aby jednak być zadowolonym z takiego sprzętu, niezwykle ważne jest to, aby trafić na odpowiedni sklep, a więc takie miejsce, w którym można otrzymać szeroką ofertę, atrakcyjną cenę i pełne doradztwo. Kupując maszynę do koszenia, bardzo istotne jest to, by dopasować ją do swoich potrzeb i możliwości. Tylko bowiem w taki sposób można w pełni cieszyć się jej wykorzystaniem w swoim ogrodzie.