pn-pt 8:00-18:00, sob. 9:00-13:00 | 91 439 23 32 91 487 10 71

Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja tego terenu. W sposób szczególny istotne znaczenie ma na pewno troska o pięknie przystrzyżony trawnik. Większość ludzi używa standardowe kosiarki elektryczne lub spalinowe, choć w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się traktorki ogrodowe, choć nie są one dla każdego. Kiedy warto postawić na traktor? Na jaki zwrócić uwagę? 

***

Dlaczego traktor ogrodowy to dobry wybór?Kosiarka czy traktor

Przede wszystkim z racji tego, że jest on w pełni wygodny. Nie musimy męczyć się z trzymaniem kosiarki, z ciągnącym się kablem, z niewygodą i długim czasem koszenia. Stawiając na traktorek, możemy w wygodnej pozycji poczuć się niczym w pojeździe. Szybkie koszenie trawy, bez żadnych obciążeń, zmęczenia i bólu kręgosłupa. Wybierając traktor, otrzymuje się najwyższej jakości urządzenie, które sprawia, że koszenie nie jest obowiązkiem, ale staje się ono prawdziwą przyjemnością. Podstawą jest jedynie odpowiednio dopasować fotel i przyjąć wygodną pozycję, a wszystko inne traktor ogrodowy zrobi za nas. Czasochłonna praca? Na pewno nie teraz. Warto więc rozważyć opcję zakupu, wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw i jeśli taka inwestycja okaże się być dobrą, ją właśnie wybrać.

Zakup uzależniony od powierzchni ogrodu

Jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy w pełni się skupić, jest powierzchnia ogrodu. To od niej tak naprawdę uzależniony jest wybór. Po co bowiem wydawać duże pieniądze, jeśli posiadamy mały trawnik, jaki kosiarką obsłużymy w kilka chwil? Czy są określone konkretne normy, jeśli w grę wchodzi wielkość trawnika? Przyjmuje się, że jeśli ten ma wielkość, która nie przekracza 50 metrów kwadratowych, wówczas wystarczy zwykła kosiarka ręczna, bowiem spełni ona swoje zadania doskonale. Jeśli ogród ma wielkość 50 – 500 metrów kwadratowych, wtedy sprawdzi się idealnie kosiarka elektryczna. W przypadku trawników powyżej 500 metrów kwadratowych, najlepsza jest kosiarka spalinowa. Kiedy zaś wybrać traktor ogrodowy? W jakich sytuacjach okaże się on być dobrym wyborem? Na pewno jest to idealna inwestycja wtedy, gdy ma on powierzchnię powyżej 1000 metrów kwadratowych. Jest to już teren na tyle duży, by urządzenie to spełniło swoje zadania, bowiem praca z kosiarką kosztowałaby ogromną stratę czasu i dużego zmęczenia.

Dodatkowe możliwości traktorów ogrodowych

Jeśli chcemy postawić na traktor ogrodowy, na pewno warto zwrócić uwagę na taki model, który oprócz koszenia posiada również i dodatkowe funkcje i możliwości. Na jaki więc model zwrócić uwagę? Jakie opcje stanowią dobry wybór? Na pewno dużą zaletą jest możliwość używania traktora jako odśnieżarki, jak również i piaskarki. W ten więc sposób latem będzie taka maszyna kosiła trawę, zimą z kolei pozbywała się śniegu i sypała w odpowiednich miejscach piasek lub sól. Co jeszcze? Mnogość funkcji jest naprawdę bardzo duża. Wśród licznych propozycji wybrać można także szczotki zamiatające, motyki, zbieraki i przyczepki. Wystarczy jedynie dopasować odpowiednie dodatki, by traktor ogrodowy nie był tylko kosiarką, ale wielofunkcyjnym urządzeniem, znacząco ułatwiającym komfort wykonywanej pracy.

Wybór najlepszego traktora

Jeśli chcemy zakupić odpowiedni traktor, z całą pewnością musimy zwrócić uwagę na różnorodne ich modele, porównać je i dopasować do siebie idealne rozwiązanie. Podstawą jest wybrać pojazd, by spełniał nasze potrzeby, oczekiwania i wymagania, a także i to co ważne – był na nasze możliwości finansowe. Wiadomo, że im więcej mamy trawnika, tym szybszą kosiarkę samobieżną powinniśmy wybrać. Jaka opcja będzie najlepsza? Na pewno taka, która posiada silnik trójcylindrowy. Nie należy do tanich, ale ma dużą moc, jest trwała i bez wątpienia niezawodna. Takie traktory ogrodowe najczęściej posiadają napęd na cztery koła, więc sprawdzą się i na płaskim i na nieco pagórkowatym terenie. W przypadku zaś małych, prostych powierzchni wystarczy silnik jednocylindrowy, który ma moc około 15KM. Co jeszcze? Na pewno duże znaczenie ma liczba tnących trawę noży. Im ich więcej, tym wiadomo lepiej. Ważna jest także pojemność baku. Jeśli działka jest niewielka, wystarczy taki o pojemności 6 – 10 litrów, ale jeśli jest większa, na pewno lepiej jest zakupić traktor z bakiem 30 – litrowym.

Jeśli chcemy zdecydować się na traktor ogrodowy, na pewno warto zwrócić uwagę na kilka, zasadniczych kwestii, tak, aby wybrać dla siebie jak najlepsze z możliwych rozwiązanie. Wiadomo, iż ceny takich sprzętów są różnorodne, a my jako klienci możemy sobie pozwolić na lepsze lub gorsze rozwiązanie. Warto jednak skupić się na traktorach godnych uwagi, w które inwestycja okaże się być najlepszym dla nas zakupem. Traktor należy dopasować do ogrodu, intensywności wykonywanych prac, do możliwości, jakie taka maszyna ma spełniać.

Im lepszy wybór, tym na pewno nasze zadowolenie i satysfakcja większa. Traktor ogrodowy to doskonała inwestycja i na użytek prywatny i na potrzeby firm oraz instytucji, które posiadają wielohektarowe do koszenia obszary.